Elutantsud ja Ootajad

Tõnu Talve „Elutantsud ja ootajad“

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uus näitus, mida saab E. Vilde muuseumi/Kastellaanimaja galeriis vaadata alates 4. oktoobrist  kannab pealkirja „Oodatu I“. Näitusel on väljas kunstnik  Tõnu Talve  teosed aastast 2011-2013. Inimene on seekord kunstnikku lummanud, inimene oma pahelisuses ja ilus, mees ja naine, nähtav ja nähtamatu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Maaliseeria  „Elutantsud ja ootajad“ idee  on alguse saanud suure kunstniku Berndt Notke teosest „Surmatants“. Eeltööna tuli kunstnikul mitmeid kordi külastada Niguliste kirikut ja lugeda Mai Lumiste teost „Tallinna surmatants“.  Eelpoolmainitud allikad ongi Elutantsude idee aluseks. Elutantsud saavad oma kandvad teemad elust enesest, meediast, aga eelkõige naisest. Käesolevat näitust vaadates võib öelda, et Talve armastab naisi. Tema aktifiguurid on maalitud elavate modellide järgi. Nad on väga tõetruud oma kehavormides ja alastuses. Võiks öelda, et nad on liigagi reaalsed ja kohati pisut elust räsitud. Aga, kindlasti elurõõmsad. Naine on kunstniku jaoks indikaator, kellelt  saab positiivse algenergia. Modelli ja kunstniku vahelisest kontaktist algab koostöö ja lahtimõtestamine. Teemad, mida kunstnik läbi naise kujutamise käsitleb on: raha ja massimeedia võim inimeste üle; võimutsejad, kes kujutavad end ette kuningatena; ahistajad; vabadus, usuvabadus, sõltuvus,  jne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Talve maalib enamiku oma töödest tuntud muusika saatel, näiteks Led Zeppelin, Rammstein, Porcupine Tree, Björk, Toomas Rull, jne. Nii nagu muusikalised innustajad on kunstilised innustajad klassikud: Okas, Põldroos, Uiga, Rembrandt, Gauguin jt . E.Vilde nimelises Tallinna Pedagoogilise Instituudis hariduse saanud Talve eirab kuivi, akadeemilisi arusaamu realistlikust maalist, perspektiivist, kompositsioonist. Tema kunst on “lapselikult” loomupärane ja värvikas oma ideedes ja teostuses, avades inimese ja loomuse mitmekülgsust. Ta töötab tänaseni kunstiõpetajana ja on loominguliste kollektiivide Fragile ning Aerosfaer asutajaliige.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kerttu Soans on öelnud: „Kõik, mis sind Talve töödes ärritab, on sinus. Kõik, mis sind seal paitab ja tunnustab, on sinus. Sest Talve maalib inspireeritult inimliku täiuse ihalusest, veretukse trummide kaja saatel ja mõjul“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Annika K sõnul:
” jah, just see! Nii põhjalikult tabav!

Ma pole su töid küll n.ö elusast peast veel näinud,
aga esialgse “netikogemuse” põhjal tundub mulle, et nad kõnetavad jultunult ja tabavad vaatajat halastamatult”
Emoji

Kerttu S sõnul: “Lähevad aina… isiklikumaks ja vaatavad aina enam läbi. 😉 Jõudu!  Kerttu”

Rahvusvaheline Loovusfoorum Käsmus 22. – 23.08. 2013. Korraldaja: Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esindus. Osalejad Islandilt, Norrast, Taanist, Rootsist, Soomest, Inglismaalt, Ecuadorist ja Eestist.
DPP_0015 DPP_0009 DPP_0006 DPP_0001
Näituse avang Lainela Puhkeküla endises alajaamas.
Osaleja Rootsist omandas portreepildi esialgu ühest C-Jam-i muusikust ja toimetas selle eile oma kodumaale. Tore – näitus läks täie ette!