TÕNU TALVE TEOSED, Jõhvi linnagalerii

Logoga tutvustus (1).doc

TÕNU TALVE TEOSED

Jõhvi linnagalerii

05.10.- 01.11.2010

Tõnu Talve maalikunsti võib kunstiteaduslikus terminoloogias nimetada protsessuaalseks. See tähendab, et sama tähtis kui töö lõpptulemus, on viis, kuidas selleni jõutakse.

Tavaliselt teeb Tõnu oma etenduste jaoks alusmaali, mis on kalkuleeritum, kuid jätab improvisatsiooniks piisavalt vaba ruumi. Muusika käivitamisel valdab teda täielik loomepuhang: kiirete liigutustega haarab ta kõikvõimalikke maalitehnikavahendeid alates tavalisest maalirullist kuni markeritaoliseesemeni. Harva vaatab ta oma tegevust kõrvalt, eemaldudes maalist teatud distantsile nagu seda teevad akadeemilised maalijad. Kunstnik on protsessis niivõrd sees, et ta ei teagi täpselt, kuhu ta tahab välja jõuda. Ainult lõpupoole arvab ta, hoogsale pintsitööle tuleb sõna otseses mõttes punkt panna – siis võtab markeri ja paneb maalile huupi väikesi täpikesi.

Kunstiõpetajana on ta oma meetodit sisendanud ka oma õpilastele, kes möllavad värvidega muusika saatel nagu nende õpetaja. Tõnu Talve meetod, mis eirab kuivi akadeemilisi arusaamu realistlikust maalist, perspektiivist, kompositsioonist jne., aitab avada lapsel loomupärase avatuse, viib õpilased tagasi nende varajasesse lapsepõlve, kus nad saades kätte pliiatsi, guaššvärvid või plastiliini, täiesti vahetult ja ausalt väljendavad ennast ja enda hetkeseisu.

Viimased maalid on eriti huvitavad. Üks komponent, mis on lisandunud, on kollaažlikud elemendid, mida ta kasutab väga oskuslikult – sageli ei saagi aru, kas see on maalitud või kleebitud. Sisulisemas plaanis on Talve hakanud kasutama tsitaate kunstiajaloost oma austusega vanade meistrite vastu. Neid kasutab kunstnik omaenda huvides, omaenda alateadvuses pakitseva väljaelamiseks.

Kunstiteadlane Ants Juske.

2003. aastast on Tõnu Talve kunstiõpetajate maailmaorganisatsiooni InSEA liige ja osalenud Fragile kunsti- ja muusikavideote ning ettekannetega seni 8-l järjestikusel rahvusvahelisel kongressil. Seetõttu saab kinnitada, et Fragile kogumik-DVD vastu on suur huvi ka välismaal. Kogumik DVD on valmis ja autori käes saadaval.

Tõnu Talve on tutvustanud jätkuvalt Eestit ja oma õpetajatööd. Viimati Soomes, Rovaniemi InSEA 2010-kongressil. Fragile omalaadne töömeetod on aastate jooksul väljatöötatud heli- ja kunstiloome koostöö. Õpetajate ja õpilaste hulgas on see alati huvi äratanud.

DVD-d on InSEA organisatsiooni kaudu tutvustatud Euroopas ja mujal maailmas.