Oodatu I

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERADPP_proov0622
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tõnu Talve „Elutantsud ja ootajad“

Uus näitus, mida saab E. Vilde muuseumi/Kastellaanimaja galeriis vaadata alates 4. oktoobrist  kannab pealkirja „Oodatu I“. Näitusel on väljas kunstnik  Tõnu Talve  teosed aastast 2011-2013. Inimene on seekord kunstnikku lummanud, inimene oma pahelisuses ja ilus, mees ja naine, nähtav ja nähtamatu.

Maaliseeria  „Elutantsud ja ootajad“ idee  on alguse saanud suure kunstniku Berndt Notke teosest „Surmatants“. Eeltööna tuli kunstnikul mitmeid kordi külastada Niguliste kirikut ja lugeda Mai Lumiste teost „Tallinna surmatants“.  Eelpoolmainitud allikad ongi Elutantsude idee aluseks. Elutantsud saavad oma kandvad teemad elust enesest, meediast, aga eelkõige naisest. Käesolevat näitust vaadates võib öelda, et Talve armastab naisi. Tema aktifiguurid on maalitud elavate modellide järgi. Nad on väga tõetruud oma kehavormides ja alastuses. Võiks öelda, et nad on liigagi reaalsed ja kohati pisut elust räsitud. Aga, kindlasti elurõõmsad. Naine on kunstniku jaoks indikaator, kellelt  saab positiivse algenergia. Modelli ja kunstniku vahelisest kontaktist algab koostöö ja lahtimõtestamine. Teemad, mida kunstnik läbi naise kujutamise käsitleb on: raha ja massimeedia võim inimeste üle; võimutsejad, kes kujutavad end ette kuningatena; ahistajad; vabadus, usuvabadus, sõltuvus,  jne.

Talve maalib enamiku oma töödest tuntud muusika saatel, näiteks Led Zeppelin, Rammstein, Porcupine Tree, Björk, Toomas Rull, jne. Nii nagu muusikalised innustajad on kunstilised innustajad klassikud: Okas, Põldroos, Uiga, Rembrandt, Gauguin jt . E.Vilde nimelises Tallinna Pedagoogilise Instituudis hariduse saanud Talve eirab kuivi, akadeemilisi arusaamu realistlikust maalist, perspektiivist, kompositsioonist. Tema kunst on “lapselikult” loomupärane ja värvikas oma ideedes ja teostuses, avades inimese ja loomuse mitmekülgsust. Ta töötab tänaseni kunstiõpetajana ja on loomingulistekollektiivide Fragile ning Aerosfaer asutajaliige.

Kerttu Soans on öelnud: „Kõik, mis sind Talve töödes ärritab, on sinus. Kõik, mis sind seal paitab ja tunnustab, on sinus. Sest Talve maalib inspireeritult inimliku täiuse ihalusest, veretukse trummide kaja saatel ja mõjul“.